تربیت در خانواده

تربیت اسلامی کودک 11 | بهترین زمان تربیت فرزندان

ارسال شده توسط مدیریت محتوا

بهترین زمان تربیت فرزندان

?می توان گفت که دوران کودکی و نوجوانی بهترین و مناسب ترین زمان برای تربیت است که پدر و مادر ها بچه هایشان را با اخلاق و آداب اسلامی آشنا کنند.

در سنین ابتدایی زندگی کودک فقط پدر و مادر و محیط خانواده ای آن بزرگ می شود را می شناسد و به قول معروف چشم و گوش بسته است و فقط از راه خانواده و اطرافیانش تغذیه روحی و فکری می شود.?

?بر طبق گفته کارشناسان در این مرحله روح کودک بسیار حساس و اثر پذیر است و همه رفتارها را در خود ضبط می کند و کم کم در دراز مدت آنچه را که دیده است بروز می دهد.

اگر پدر و مادرها در این مرحله فقط به امر و نهی های خشک و خالی اکتفا کنند و در عمل سهل انگاری بورزند و خودشان الگوی تربیتی صحیحی نباشند کودکانشان بی تاثیر از چنین توصیه های به رفتارها و خلقیات نامطلوب گرایش داشته باشند و از الگوهای منفی تاثیر بپذیرند.?

?امیرمؤمنان علیه السلام به فرزندشان امام حسن علیه السلام می فرمایند: «بی تردید دل نوجوان همچون زمینی خالی آماده پذیرش هر بذری است که در آن افکنده شود پس به تربیت تو شتافتم پیش از آنکه دلت سخت و خاطرت به چیزی اشتغال یابد.»(۱)

۱٫ (?تحف العقول، ص۶۷)

?برگرفته از کتاب تربیت آیت الله امینی?

طرح #خانواده_اسلامی_ایرانی

گردآوری: سیدمجتبی کیا

درباره نویسنده

مدیریت محتوا

من کان لله ، کان الله له

غنچه ای بوده ام از جنس بهار/پرحرارت شدم از پرتو خورشید بلند/سرد گشتم از سایه بی شیله ابر/ سرخوشم با گل یاسی که به هر صبح سحر/ با شمیمی که زجان می روید/می نوازد دل را/ و سپاس از کرم و لطف خدا/و به امید قدمهای خوش یار به چشم/ بی دل فردایم.. (مهدوی)