تربیت در خانواده

قسمت 3| حیا یکی از پایه های تربیت عفیفانه

ارسال شده توسط مدیریت محتوا

💠 حیا یکی از پایه های #تربیت_عفیفانه

#بخش_سوم

🍃یکی دیگر از مصادیق تربیت عفیفانه، رعایت عفت در رفتار اجتماعی است.
امورى همچون بى اهتمامى به پوشش مناسب در جامعه، بى مبالاتى در ارتباط با نامحرم و…، به تدریج زمینه وسوسه هاى شیطان و سوق دادن انسان در امور خلاف عقل و شرع را فراهم مى نماید و حیا را در وجود انسان کم رنگ و یا نابود مى کند.
شاید در وهله اول این سوال پیش آید که چطور این بی مبالاتی ها می تواند موجب کم رنگ شدن و از بین رفتن حیا در انسان بشود. اما اگر شیوه کار شیطان در نفوذ به قلب انسان و تغییر میل ها و خواسته ها را بدانیم، این نکته واضح و روشن می شود.

جمله «خطوات الشیطان»* (گام هاى شیطان)  اشاره به یک مسئله دقیق تربیتى دارد، و آن اینکه انحراف ها و تبهکارى ها غالبا به طور تدریج در انسان نفوذ مى کند، نه به صورت دفعى و فورى.
وسوسه هاى شیطان معمولاً به همین صورت است؛ انسان را قدم به قدم و تدریجا در پشت سر خود به سوى پرتگاه مى کشاند. این موضوع منحصر به شیطان اصلى نیست، تمام دستگاه هاى شیطانى و آلوده براى پیاده کردن نقشه هاى شوم خود از همین روش «خطوات» (گام به گام) استفاده مى کنند

با استفاده از : تفسیر نمونه . ج ۲، ص ۴۹۲٫
*بقره/آیه ۱۶۸٫

طرح #تربیت_عفیفانه
#حوای_آدم

❤️ @havayeadam 💚

درباره نویسنده

مدیریت محتوا

من کان لله ، کان الله له

غنچه ای بوده ام از جنس بهار/پرحرارت شدم از پرتو خورشید بلند/سرد گشتم از سایه بی شیله ابر/ سرخوشم با گل یاسی که به هر صبح سحر/ با شمیمی که زجان می روید/می نوازد دل را/ و سپاس از کرم و لطف خدا/و به امید قدمهای خوش یار به چشم/ بی دل فردایم.. (مهدوی)